Czym są odżywki? Są to dodatkowe substancje zawierające mikro oraz makroelementy, witaminy – w postaci tabletek, kapsułek, płynów, rozpuszczalnych proszków, które zażywane w odpowiedniej, wyznaczonej ilości uzupełniają braki w stworzonym przez nas organizmie, utrzymując go w solidnej kondycji. Kto powinien wzbogacić swoją dietę o suplementy? Na pewno – osoby będące w czasie rekonwalescencji, które po dłuższej chorobie mają zaburzoną ilość mikroelementów. Spowodowane jest to także przyjmowaniem rozmaitych lekarstw i stosowaniem rozmaitych terapii.

Osoby, które stosują diety odchudzające – jakakolwiek dieta odchudzająca eliminuje z posiłków miarodajne składniki pokarmowe, a tym samym zawarte w nich mikroelementy. Należy je w następstwie tego uzupełnić suplementami. Interesującą opcja są także ostatnio peptydy – więcej na SARM. Sportowcy również są w grupie zażywających pomocnicze substancje.

Jak najbardziej, nie ma mowy o tych dopingujących, jakkolwiek tylko tych zaopatrujące naturalne braki mikroelementów spowodowane intensywnymi treningami. Wszyscy, którzy uczęszczają na siłownie – też powinni zażywać suplementy. Najczęściej zażywanymi 'codziennymi’ suplementami są wapń, potas, magnez, fosfor, sód – czyli makroelementy, i żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, fluor – czyli mikroelementy. Do typowego funkcjonowania organizmu człowiek pragnie 46 mikro i makroelementów, z jakich 30 jest niezbędnych do życia.

Najatrakcyjniejsze są preparaty zawierające wszelkie powyższe elementy w należytych proporcjach. Można je kupić w każdej aptece, choć nie są one lekarstwami. Jeśli jednak nasze posiłki składają się z towarów wszystkich grup pokarmów, nie musimy suplementów przyjmować. Dla sportowców, jakich wysiłek pochłania wiele energii, suplementy wyglądają nieco inaczej. Preparaty pomocnicze to między innymi – suplementy białkowe i węglowodanowe, kreatyna, aminokwasy, glutamina i substancje regenerujące stawy. Do tego jeszcze dochodzą mikro i makroelementy i witaminy. Suplementy są więc konieczne do zażywania w wielu sytuacjach, jakkolwiek decyzja o ich niezbędnej ilości ma być podjęta przez lekarza.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz