Z pewnością każdy kiedyś miał okazję zobaczyć umieszczone na ziemi urządzenie o wyglądzie aparatu fotograficznego. To nic innego jak podstawowe narzędzie geodetów, którzy zajmują się szeroko pojętymi pracami związanymi z ewidencją gruntów. Do ich zadań należy między innymi precyzyjne wyznaczanie granic działek budowlanych oraz położenia obiektów na tych działkach. Zajmują się także tworzeniem map do rozmaitych zastosowań, w tym między innymi, a dodatkowo pomiarami wysokościowymi i opracowaniem dokumentów.

Pomiary takie wykorzystywane są zarówno w przypadku przemysłowych obiektów, budowie ulic, autostrad i torów kolejowych, jak również w jednorodzinnym budownictwie. W tym ostatnim przypadku geodeta przyda się na paru etapach budowy. Przede wszystkim już na początku, przed rozpoczęciem wszelkich prac konieczne będzie wykonanie mapy do celów projektowych. Na takiej mapie umieszczone zostać muszą granice działki, oraz wszystkie położone na niej budynki.

Następny z etapów, do jakiego będzie potrzebny geodeta, to wyznaczenie dokładnego położenia budynku na terenie działki, a po skończeniu wszystkich prac powinna być sporządzona kolejna mapa, już z wybudowanym domem. Poszczególne etapy należy ewidencjonować w dokumentacji projektowej, która później będzie stanowić podstawę wniosku o użytkowanie. Generalnie przy wszelkich pracach związanych z jakimiś budynkami, obiektami przemysłowymi czy drogami nie obejdzie raczej bez pomocy geodety, a jeżeli taka będzie potrzebna, to przykładowo można zadzwonić do firmy https://horyzontgeodezja.pl/.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze do “Czemu podczas budowy domu potrzebna będzie pomoc geodety”

  • Karol
    Karol

    +Reklama+
    Klientom zależy na czasie i kompleksowości usług? Firma specjalizująca się w cięciu laserem rur i profili 3D spełnia te oczekiwania, oferując dodatkowe procesy, takie jak gięcie, malowanie, wypalanie laserowe, druk 3D i spawanie. Jak działa cięcie laserem? Dowiedz się tutaj więcej.

Dodaj komentarz