Jednym z istotniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele wielu domów i mieszkań, jest Świadectwa energetyczne. Ten dokument ma za zadanie przede wszystkim poinformować, jak dużo jest potrzebne do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to różnić się może bardzo w zależności od wielkości obiektu, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Zrobienie takiego świadectwa chociażby umożliwi kupującym czy wynajmującym ustalić, na jakie koszty muszą się nastawiać i jakich inwestycji będą potrzebować. Takie świadectwo wykonane być może jedynie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli będzie chodziło o koszty, to nie są one jakoś bardzo wysokie. Za nieduże mieszkanie albo garaż w zupełności powinna wystarczyć kwota około 300 złotych, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy dokładnie określają, które z informacji powinny zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W takich dokumentach musi się więc znaleźć zdjęcie frontowe budynku, dokładny plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, a także informacja o budowie ścian i stropów. Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania samego budynku, jak również przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Istotną częścią będą obliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do których się bierze uzyskane informacje. Taki certyfikat po zrobieniu jest ważny przez okres dziesięciu lat, ale jeżeli w międzyczasie wykona się jakieś istotne modyfikacje, to trzeba go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze do “Czy świadectwo energetyczne jest aktualnie obowiązkowe”

  • Weronika
    Weronika

    +Reklama+
    Kiedy kleje do elewacji są stosowane w obszarach o dużej wilgotności, klienci powinni zwrócić uwagę na właściwości wodoodporne kleju. To istotne, aby zapewnić trwałość i skuteczność klejenia w trudnych warunkach. Sprawdź koniecznie informacje oraz zastosowanie kleje do elewacji w budownictwie.

Dodaj komentarz