Jedną z bardziej popularnych edukacyjnych zabawek w ostatnich czasach stały się tablice manipulacyjne. Są one mało skomplikowane do wykonania, a równocześnie doskonale przykuwają uwagę dzieci i rozwijają ich zdolności manualne i wyobraźnię. Producenci takich tablic oferują ogromne ich zróżnicowanie. W sprzedaży znaleźć można tablice duże i małe, o kilku czy nawet kilkudziesięciu elementach.

Same elementy tablic również bywają bardzo zróżnicowane, dzięki temu rodzice mogą dobrać taki ich układ, który będzie najodpowiedniejszy dla ich malucha. Ceny za tablice edukacyjne rozpoczynają się od 100 złotych, a w przypadku największych mogą kończyć na więcej niż tysiącu. W dużej mierze są uzależnione od jakości wykonania i od tego, co się na nich znajduje. Lecz taka tablica manipulacyjna może zostać również zrobiona samodzielnie. Jeśli ktoś posiada odrobinę zdolności manualnych, to bez większych problemów powinien sobie z czymś takim poradzić. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia odpowiedniej podstawy.

Może ona być wykonana z drewnianej deski, bardzo dobrze nadaje się też na to grubsza sklejka. Deskę czy sklejkę należy dociąć do odpowiedniego wymiaru, a potem dokładnie zeszlifować rogi, aby nie pozostawić żadnej ostrej krawędzi. Po pomalowaniu bezpiecznym dla dzieci lakierem można się zabrać za dokręcanie pozostałych elementów. Te mogą być ogromnie zróżnicowane, w zależności od tego co się uda zdobyć. Świetnie będą się tu sprawdzać rozmaite koła zębate, przełączniki i pokrętła, jakie uczą maluchy nowych ruchów, ucząc jednocześnie cierpliwości i wytrwałości.

Na tablicy można też przyczepić przedmioty mające klawisze, między innymi telefon, kalkulator czy pilot do telewizora. Jeżeli rodziców nie przerażają hałasy, to można również pomyśleć o cymbałkach, dzwonku lub trąbce, elementy te bardzo dobrze będą stymulować słuch malucha. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać o tym, że tablica edukacyjna dla dzieci musi zapewnić pełne bezpieczeństwo dla używających jej dzieci, tak więc wszystko się na nie musi dobrze trzymać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz