Psina – przyjaciel człowieka, najlepsza pociecha, problem oraz zbędny obowiązek – która z opcji jest nam najbliższa? Otóż dużo zależy od człowieka – na zapytanie czy pies to radość czy też kłopot, nie wolno uzyskać jednoznacznej odpowiedzi.

Posiadanie czworonoga to kolosalna odpowiedzialność oraz szereg obowiązków – niestety, praktyka dość w wielu przypadkach ukazuje, iż nie wszyscy są w stanie udźwignąć ten ciężar, wskutek tego niezbędne może być szkolenie – Psie Przedszkole. Często decyzja o przygarnięciu czworonoga zapada pod wpływem chwilowych emocji – na zasadzie „bo kapitalnie by było mieć zwierzaka”. Notorycznie również pies trafia do kogoś jako prezent.

Kiedy tak właściwie jednak okazuje się, że ze zwierzakiem wypada systematycznie wychodzić na spacery, karmić go, odnajdować czas na zabawę z nim oraz na tresurę, pies przestaje być traktowany w kategoriach „przyjemności” – o ile naturalnie w ten sposób wolno to ująć. Efekt? Zwierzak przeważnie ląduje na ulicy. Ludzie nie mają wówczas dla psów litości.

Lekceważąco wyrzucają je za drzwi, wywożą do lasów, zostawiają gdzieś na drogach, a bywa i tak, iż posuwają się do znacznie o wiele bardziej drastycznych kroków. Jednym czworonogom udaje się przeżyć, niektórym zaś nie. Wydawać by się zdołało, że takie zachowania nie przystoją cywilizowanym ludziom, jednakowoż mają one miejsce każdego jednego dnia. Nim wobec tego zapadnie decyzja o wzięciu do domu psa, należy rozważyć wszelakie „za” i „przeciw”. Pies nie jest zabawką, tylko żywym stworzeniem potrzebującym miłości i troski. W żadnym wypadku nie można także zwierzaka wręczać jako prezent – chyba, iż zostanie to wcześniej uzgodnione i zaplanowane.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz