Od roku 2009 na naszym rynku nieruchomości nastąpiło spowolnienie sprzedaży, co roku zwiększa się wobec tego ilość nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, dotyczy to zarówno mieszkań czy domów oryginalnych, proponowanych przez deweloperów, jak również i tych z tak oznaczanej drugiej ręki. Sytuacja taka jest sprawiona między innymi trudniejszym dojściem do kredytów hipotecznych, banki wymagają większej możliwości spłacenia zaciągniętego kredytu, a więc wyśmienitego kryterium dochodowego – Kredyt dla firm. Taka sytuacja sprawia także, iż wiele domów przeznaczonych do renowacji wystawianych jest na sprzedaż za nieraz nieduże pieniądze.

Można w związku z tym kupić relatywnie niedrogo taki dom, niemniej jednak zostaje kwestia remontu. Powstaje w tym momencie zapytanie, czy można uzyskać w banku kredyt hipoteczny nie na kupno, lecz na remont takiego mieszkania. Często okazuje się, że banki nie odmawiają od razu udzielania tego typu kredytów hipotecznych, niemniej jednak jeszcze o wiele bardziej prześwietlają kredytobiorców aniżeli przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup domu czy mieszkania.

Sprawą najistotniejszą albowiem dla banku, obok kryterium opłacalnego kredytobiorcy, jest wartość danej nieruchomości, gdyż to jest przecież istota zadłużenia hipotecznego. Jeśli wobec tego wartość samego domu przeznaczonego do remontu jest stosunkowo niewielka, a kredytobiorca pragnie uzyskać w formie kredytu sumę mnóstwo wyższą, powstaje kłopot trafnego zabezpieczenia udzielonego kredytu. W sytuacjach ocenienia wartości takiego domu instytucje finansowe wysyłają własnych przedstawicieli, zaś przy wyższych kwotach żądają operatu szacunkowego nieruchomości.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz