Melancholia u kobiet może być postrzegana, jako szybciej oraz częściej występująca aniżeli depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako bardziej podatne na depresję, która w dodatku w wielu przypadkach zostaje nierozpoznana. Być może wynika to z tego, iż kobiety okazjonalnie zgłaszają się do doktora, a to powoduje, iż depresja rzadziej pozostaje nierozpoznana. Faktem jest jednak, iż są różnice fizjologiczne między mężczyznami i damami, jakie czynią kobiety bardziej skłonne na depresję. Najważniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.

Kobiety mają znacznie wyższe poziomy owych hormonów, a co więcej zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, i menopauzie. Leki obejmujące hormony płciowe też mogą wywoływać symptomy depresyjne. Dość nieraz wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co akcentuje psychoterapia radom. Na ogół rozpoczyna się ona w sposób niezauważalny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.

Wielokrotnie kobieta czuje lęk, głównie lek o zdrowie i rozwój swego dziecka. W okresie dwóch tygodni po porodzie zazwyczaj zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest największe po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, które już chorowały psychicznie. Uważa się, że zmiany hormonalne są składnikiem wyzwalającym u kobiety, jaka miała predyspozycję do depresji. W ciężkiej depresji dama traci kontakt z rzeczywistością, może mieć urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji ma prawo być także zagrożone dziecko.

One Reply to “Przygnębienie u dam – kłopotliwa depresja poporodowa”

Dodaj komentarz