W powszednim języku używamy wielu słów nie zastanawiając się nad ich dokładnym znaczeniem i pochodzeniem. Rozumiemy, co świadczą oraz to najczęściej nam wystarcza. Nieraz należałoby jednak przyjrzeć się bliżej etymologii co niektórych wyrazów. Na przykład moda. Choć wszyscy wiedzą, czym jest, to tak w rzeczywistości nie wiadomo, w jaki sposób to słowo zabrnęło do naszego języka. Nieco prostsze jest rozpoznanie pochodzenia słowa makijaż.

Język polski zaczerpnął je z francuskiego, w jakim maquiller oznaczało udawanie lub fałszowanie. W pewnym sensie sztuka makijażu będzie rodzajem oszustwa, bowiem dzięki niej możliwe jest nie tylko wyeksponowanie plusów własnej urody, jednak również zamaskowanie słabszych szczegółów. Make-up to umiejętne udawanie, iż jesteśmy piękniejsi.

Świetnie oddaje tę intencję angielski wyraz make up, jaki bywa stosowany równie w szeregu przypadków jak rodzimy makijaż, głównie przez profesjonalnych stylistów czy kosmetyczki. W niesłychanie literalnym tłumaczeniu make up oznacza jakkolwiek podnoszenie. Wolno zapytać, podnoszenie czego? To oczywiste: urody i jej walorów. Jednym słowem: upiększanie. Służą do tego liczne preparaty poprawiające urodę, zarówno o właściwościach pielęgnacyjnych, jak oraz tak zwane kosmetyki kolorowe, które kojarzymy naturalnie z makijażem czyli malowaniem.

Preparaty poprawiające urodę to słowo pochodzenia greckiego, w jakim oznaczało technikę przystrajania. Paradoksem wydaje się dążenie do tego, aby makijaż był niewidzialny, lecz atrakcyjną opcją jest również ten permanentny – makijaż permanentny bielsko. Przecież chodzi właśnie o efekt poprawienia urody, podkreślenia jej mocnych plusów, zwrócenia uwagi na rysunek oczu czy ust. A jednakże coraz modniejszy staje się makijaż definiowany jako no make up, jakiego najistotniejszą właściwością jest wywołanie wrażenia, że na twarzy nie ma żadnego makijażu. To odpowiedź na nowoczesny trend w modzie, jaki stawia na naturalność i świeżość w wyglądzie oraz zachęca kobiety do wykorzystywania lekkich, subtelnych preparatów, mających wyłącznie rozświetlać i odświeżać cerę. W tym makijażu wygląda się modnie oraz młodo. Niewidoczny makijaż w żadnym razie nie polega na tym, że nie używa się jakichkolwiek kosmetyków.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz