Konie były pielęgnowane przez ludzi do bardzo konkretnych celów, temu zresztą służy hodowla. Jedne miały być reprezentacyjnymi zwierzakami pociągowymi zaprzęganymi do powozów inne znowu miały ciężkimi rumakami bojowymi. Jeszcze inne były używane do codziennej pracy. Konie huculskie są naturalnie takimi zwierzętami, jakie umieją ciężko pracować nawet w trudnych warunkach. Są to zwierzęta wybitnie silne i odporne. W górach, bo jest to rasa górska, opowiada się historie o tym, w jaki sposób to konie huculskie wyciągały z rowów auta tam, gdzie ciągniki nie dawały już rady.

Konie huculskie pomimo swej siły uchodzą za niesłychanie delikatne oraz inteligentne, dlatego z rozkoszą użytkuje się je w hipoterapii – w owym czasie warto zakupić koszulki jeździeckie. Są nieduże, co oprócz tego predysponuje je do takich zadań. Bywają jednakże uparte, co ma prawo niekiedy sprawiać kłopot początkującym jeźdźcom.

Konie te mogą przenosić na swym grzbiecie kolosalne ciężary, więc doskonale sprawdzały się i sprawdzają jako zwierzęta juczne. Często są też stosowane w rekreacyjnych jazdach w teren, głównie w górach. Hucuły jeżdżą także w zaprzęgach. W jaki sposób sama nazwa wskazuje konie te pochodzą z Huculszczyzny. Wyhodowali je mieszkający tam górale. Konie huculskie są także niesłychanie ambitne i kiedy idą w większej grupie koni różnych ras starają się dotrzymać kroku koniom szybszym i większym. Końskie typy umaszczenia z reguły mają niezwykle interesujące i niecodziennie brzmiące nazwy. Na przykład odcień bułany. Konie taj maści posiadają jasną sierść i czarną grzywę oraz ogon. Czarny kolor jest też dominujący na nogach.

One Reply to “Wierzchowce i jazda na nich – co kupić?”

Dodaj komentarz